12017478_10153298618408264_7817425149095985032_o

Haftanın En İyi Fotoğrafı

Artinternational – 6 Eylül 2015

Fotoğrafçı Hakkında

Işın Akpınar

Sanatla içiçe yaşamak, solumak, benim vazgeçilmezim… Londra'da Satış ve Pazarlama konusunda eğitimimi tamamladıktan sonra İstanbul'da yaklaşık 12 yıl uluslararası alanda aktif iş hayatım oldu.
Bir süre sonra yoğun iş temposundan uzaklaşırken, hayatımın her döneminde yer alan resim çalışmalarıma daha çok zaman ayırmaya başladım ve çalışmalarımı açtığım sergilerle profosyonelce paylaştım.
Resim çalışmalarımın yanında fotoğrafçılığa duyduğum ilgi de seyahatlerimle birlikte artış gösterdi. 18 yıl önce İFSAK’da aldığım temel fotoğraf eğitimiyle gittiğim ülkelerde yüzlerce fotoğraf çektim. Macera olarak başlayıp tutku haline gelen fotoğraf çekimlerim zamanla hayatıma yeni bir renk getirdi.

Fotoğraf çalışmalarım beni profosyenel fotoğraf dünyasının içine sürükledi, fotoğraf sanatcısı Muammer Yanmaz’ın ‘40 Haramiler' fotoğraf atölyesinin üyesi yaptı.
Muammer Yanmaz önderliğinde gönüllü kırk profesyonel fotoğrafçının katıldığı, “Yüz Kumbarası Fotoğraf Projesi”, Türkiye’nin en kapsamlı görsel belleğini oluşturmak, aynı zamanda projeden elde edilecek gelirle de Down Sendromlu çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunmak üzere, farklı alanlardan tanıdığımız, ülkemizin toplumsal yaşamını etkileyen tanınmış, başarılı kişilerle çekimler yaptık. Benim de gazetecilerimizin portrelerini çektiğim projede, onları yakından tanıyarak güzel bir deneyim yaşadım.
Farklı atölye çalışmaları ve projelere katılarak alternatif görüşleri yorumlamak en büyük keyfim.
Profesyonel fotoğrafcı Niko Guıdo’dan aldığım ‘Belgesel ve Gezi Fotoğrafcılığı’ eğitimi ve sonrasındaki çalışmalarımın beğenilmesi Türkiye için önemli ve özenli yürütülen
‘Benİstanbul‘ projesinde fotoğraflarımın yer almasını sağladı.
Fotoğraflarımda insanların yaşam hikayelerini anlatmayı, anı yakalayıp içlerindeki ruhu kadraja yansıtmayı amaçlayan freelance fotoğrafcı olarak çalışmalarıma devam etmekteyim.